Nowy kryzys zaniedbań medycznych

Mello i in. (Wydanie 5 czerwca) robię świetną robotę podsumowując obecny kryzys nadużyć medycznych, ale pomijając jedno z najprostszych rozwiązań. Lekarze, w przeciwieństwie do praktycznie żadnej innej firmy lub branży, nie są w stanie przenieść kosztów. Gdybyśmy, przy każdej podwyżce składek na nadużycia, moglibyśmy zwiększyć nasze opłaty (a właściwie je zebrać), wówczas ciężar składek na nadużycia spadłby na społeczeństwo jako całość. Te podwyższone opłaty nie różniłyby się od podwyższonych cen, które płacimy za większość produktów, gdy przemysł produkujący je trafiony jest nowymi podatkami, podwyżkami płac, zwiększonymi kosztami ubezpieczenia i tak dalej. W tym momencie społeczeństwo może zdecydować, ile chce wydać na błędy w sztuce lekarskiej. Podejrzewam, że odpowiedź brzmi niewiele , a kryzys zostanie szybko rozwiązany.
Joseph P. Imperato, MD
Szpital Lake Forest, Lake Forest, IL 60045
[email protected] com
Odniesienie1. Mello MM, Studdert DM, Brennan TA. Nowy kryzys nadużyć medycznych. N Engl J Med 2003; 348: 2281-2284
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Pomimo bardziej uspołecznionego systemu opieki zdrowotnej Australia ma problemy z błędami lekarskimi, które są niemal identyczne jak w Stanach Zjednoczonych. Zlikwidowano największego ubezpieczyciela medycznego, co wymagało dofinansowania ze strony rządu, i mówi się o reformach dotyczących czynów niedozwolonych i limitach kapitalizacji w roszczeniach dotyczących błękitnego nieba. To będzie służyć tylko jako Band-Aid, a za kilka lat na torze pojawią się te same problemy.
Większość pisarzy w tej kwestii i wielu ustawodawców to prawnicy, w wyniku czego postrzegane prawo do pozwania stało się świętą krową. Do czasu przezwyciężenia tego hipotetycznego prawa, zmiana będzie marginalna. Szkoda, że znakomite rozwiązania, takie jak program rekompensaty wypadków w Nowej Zelandii i inne modele bezawaryjne w Skandynawii, mogłyby posłużyć za wzór do rozwiązania tych problemów. Większości szkód nie można było przewidzieć i rzadko wynikają z niekompetencji, złego postępowania lub zachowania przestępczego. Jeśli takie okoliczności istnieją, istnieją o wiele bardziej odpowiednie sposoby radzenia sobie z nimi niż głodne prawników, którzy domagają się nagrody jury. Program bez winy zapewnia odpowiednie wynagrodzenie, stałą opiekę i profesjonalną ochronę.
Richard TL Couper, MB, Ch.B.
University of Adelaide, Adelaide 5006, Australia
richard. [email protected] edu.au
[przypisy: laboratorium mykologiczne, lekarz medycyny pracy bez skierowania, apteka internetowa najtańsza ]
[więcej w: lekarz do spraw męskich, polfilin prolongatum, nfz wielkopolska sanatoria lista oczekujących ]