Kobieta sportowiec

Udział kobiet w sporcie na świecie gwałtownie wzrósł w ciągu ostatnich 30 lat. W Stanach Zjednoczonych decydującym wydarzeniem było przejście do tytułu IX poprawek edukacyjnych z 1972 r., Który nakazał kobietom i kobietom równe szanse uczestnictwa w programach sportowych finansowanych ze środków federalnych. Obecnie około jedna trzecia wszystkich sportowców szkół średnich, kolegialnych i zawodowych to kobiety. Korzyści zdrowotne wynikające z uczestnictwa w sporcie są niekwestionowane. Zawodniczki są jednak zagrożone wieloma problemami zdrowotnymi, których nie dzielą się z mężczyznami. Kobieta sportowiec, redagowana przez Mary Lloyd Ireland i Aurelia Nattiv, jest pierwszym obszernym podręcznikiem napisanym dla profesjonalisty, który zapewnia opiekę zdrowotną kobiecie. Nareszcie mamy informacyjny zasób pod jedną okładką. Redaktorzy zgromadzili imponującą grupę ekspertów, aby podzielić się swoją wiedzą, a książka jest wyjątkowo dobrze napisana. Kobieta sportowiec świętuje osiągnięcia kobiet na boisku sportowym. Podkreśla wagę sprawności fizycznej dla wszystkich kobiet i z dumą pokazuje, że kobiety mogą grać w tę grę – i dobrze ją grać. Wpływ płci sportowców na uczestnictwo w sporcie jest motywem powracającym, nie tylko z punktu widzenia różnic w sile fizycznej, wytrzymałości i predyspozycjach do określonych rodzajów obrażeń, ale także w odniesieniu do motywacji do wygrania.
Najważniejszą cechą sportowca jest jego wszechstronność. Bogactwo badań naukowych prowadzonych przez fizjologów ruchu, psychologów, fizjoterapeutów, dietetyków, lekarzy medycyny sportowej i innych medycznych subspecjalistów zostało zsyntetyzowane w najnowocześniejszym podręczniku, który szczegółowo omawia zagadnienia medyczne, ginekologiczne i ortopedyczne. aspekty uczestnictwa kobiet w sporcie. Ponadto, istnieją doskonałe rozdziały dotyczące historii sportów kobiecych, stosowania ergogenicznych substancji pomocniczych u sportowców płci żeńskiej oraz epidemii zaburzeń odżywiania. Kobieta sportowiec rzuca wyzwanie starym wyobrażeniom, że brak miesiączki u sportowców jest spowodowany zmianami masy ciała lub odsetkiem tkanki tłuszczowej; dostarcza ostatnich dowodów, że brak miesiączki u sportowców może wynikać ze zmniejszonej dostępności energii i opisuje rolę leptyny w tym procesie. Długotrwały brak miesiączki u sportowców wiąże się z osteoporozą i zwiększonym ryzykiem złamań – triady kobiet-atlety zaburzonego odżywiania, braku miesiączki i osteoporozy. Ważnym przesłaniem tej książki jest, że nieregularne miesiączki i brak miesiączki powinny być traktowane poważnie przez trenerów i pracowników służby zdrowia, a nie tylko odrzucane jako normalna konsekwencja szkolenia. Leczenie powinno mieć na celu przywrócenie dostępności energii poprzez poprawę spożycia, a niekoniecznie poprzez ograniczenie intensywności treningu.
Nic dziwnego, skoro Irlandia jest ortopedą, prawie połowa książki poświęcona jest warunkom ortopedycznym. Urazy stawu biodrowego, kolanowego, kostkowego, stopy, głowy, ramienia, łokcia i nadgarstka pokryte są dobrze ilustrowanymi rozdziałami, które są łatwe do odczytania, nawet dla osób nieopiekuńczych. Szczególnie użyteczne dla klinicystów jest jednak sekcja dotycząca urazów związanych z uprawianiem sportu oraz rozdziały dotyczące treningu siłowego i rehabilitacji po kontuzji.
Chociaż zawartość książki jest znakomita, nie zgadzam się z fotografią wybraną do okładki: pokazany sportowiec wydaje się niedożywiony i nie przedstawia wyglądu zdrowej, regularnie miesiączkującej kobiety W przeciwnym razie jest to imponująca książka, która jest doskonałym źródłem dla praktykujących klinicystów. Powinien być częścią biblioteki każdego profesjonalisty, który zapewnia opiekę zdrowotną sportowcom.
Neville H. Golden, MD
Schneider Children s Hospital, New Hyde Park, NY 11042
[email protected] edu
[hasła pokrewne: dentysta na nfz wrocław, dyżury aptek stargard, gabinet rehabilitacji warszawa ]
[patrz też: lek na zakwaszenie organizmu, apteka internetowa najtańsza, amol zastosowanie ]