Badania kliniczne do praktyki klinicznej – Zagubione w tłumaczeniu ad 8

Nie wszyscy jednak zgadzają się co do kroków, które należy podjąć, aby zaradzić tej sytuacji. Debata ta jest trafnie opisana i przeanalizowana w 2002 roku w Science of the Composite Diseases . Jej głównym przesłaniem jest to, że nauka podstawowa, odkrycia kliniczne i badania ukierunkowane na pacjenta są współzależnymi i niekoniecznie kolejnymi krokami.28,29 Wykorzystując metaforę translacyjno-autostradową, musimy poszerzyć międzystanową i zwiększyć liczbę jej pasów. Entuzjazm dla medycyny skoncentrowanej na genach jest zakaźny i na pewno nie jestem na to odporny. Moim zdaniem jednak podstawowy problem pozostaje ten sam. Ogromna ilość nowej wiedzy krąży po autostradzie informacyjnej, ale nie docierają do naszych pacjentów. Biorąc pod uwagę, że tak wiele stracono na poziomie realnym, co zostało wielokrotnie wykazane w odniesieniu do stosunkowo prostych wyników badań, uważam, że nasze podejście do wszystkich badań zorientowanych na pacjenta powinno zostać ponownie rozważone.
Często zdarza się, że badacze projektują i wdrażają badania kliniczne i projekty demonstracyjno-badawcze bez uprzedniego pytania, co zawsze powinno być pytaniem progowym – mianowicie: Czy wyniki będą prawdopodobnie stosowane w warunkach klinicznych. Odpowiedź na to pytanie oznacza nie tylko rozważenie koszt proponowanej interwencji, ale także stopień ryzyka dla pacjentów, który jest związany z jej realizacją. Kwestia tego, kto naprawdę skorzysta na wynikach badań, jest szczególnie ważna, gdy patrzymy na zastosowania badań genomowych. I musimy skierować naszą uwagę, nasze zaangażowanie, naszą energię, naszą kreatywność i naszą zaradność, aby upewnić się, że beneficjentami będą ci pacjenci – wszyscy pacjenci. Bądźmy realistami: jeśli nie zrobiliśmy tego przy pomocy aspiryny, jak możemy oczekiwać tego przy pomocy DNA.
Musimy nadal koncentrować się na zdrowiu publicznym, podobnie jak wszyscy dobrzy badacze medyczni na przestrzeni wieków. Thomas King Chambers wyraził ten cel w wykładzie Goulstona w 1850 roku:
Dla nas wiedza, jak dobre i piękne, niezależnie od tego, jaka jest dla niej samej, musi zawsze być końcem, krokiem w kierunku jeszcze lepszego i piękniejszego celu dobrej woli wobec ludzi .
Naszym celem, zatem, podczas przeglądu tych badaczy i dodawania do nich takich spostrzeżeń, jak nasze własne zasoby akcji działania, powinno być wydedukowanie z nich zasad praktyki, zbieranie z drzewa poznania owoców dla pociechy i odświeżenia ludzkości .
Finansowanie i ujawnianie informacji
Prezentowany jako 113. wykład Shattuck na corocznym spotkaniu Massachusetts Medical Society, Boston, 3 maja 2003.
Poglądy wyrażone w tym artykule są wyłącznie poglądami autora i niekoniecznie odzwierciedlają opinie National Institutes of Health lub Department of Health and Human Services.
Jestem wdzięczna Pani Barbarze Liu i dr Carlowi Roth za ich nieocenioną pomoc w przygotowaniu wykładu i rękopisu.
Author Affiliations
Od National Heart, Lung and Blood Institute, National Institutes of Health, Bethesda, Md., Oraz Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, Washington, DC
Poproś o ponowne przesłanie do Dr. Lenfant w National Heart, Lung and Blood Institute, National Institutes of Health, 9000 Rockville Pike, Bldg. 31, Room 5A52, Bethesda, MD 20892.
[hasła pokrewne: stomatologia rzeszow, przeglądarka skierowań, lekarz medycyny pracy bez skierowania ]
[więcej w: lek na zakwaszenie organizmu, apteka internetowa najtańsza, amol zastosowanie ]